Terapia manualna wg metody McKenzie stanowi podstawowy filar w zakresie zabiegów manualnych stosowanych w naszym Centrum. Opracowana przez Robina McKenzie terapia stanowi zbiór nowoczesnych technik opartych o ponad 30 letnie doświadczenie i prace badawcze.
Najważniejszą zaletą metody jest precyzyjne celowanie w źródło bólu. Diagnostyka opiera się na testowaniu za pomocą specjalnych protokołów poszczególnych obszarów bólowych. Pierwszy wywiad pomaga zbudować odpowiednią wiedzę na temat problemów pacjenta oraz na bazie wyników – zdiagnozować źródło problemu. Zazwyczaj już przy tym badaniu, gdy uda się zlokalizować gdzie znajduje się centrum dolegliwości, można tak dobrać ćwiczenie, aby poprawić stan – czasami jest to odczuwalne już od pierwszych minut.
Kiedy stosujemy metodę McKenzie?
Metoda ta sprawdza się bardzo dobrze w przypadkach, gdy źródło pochodzenia bólu jest niejasne i trzeba zweryfikować zasadność stosowania danych ćwiczeń. Bóle promieniujące w okolicach kręgosłupa czy kończyn wcale nie muszą oznaczać, że to właśnie tam główny problem jest zlokalizowany. Ideą terapii wg McKenzie jest zwalczanie przyczyn, a nie maskowanie objawów.
Ćwiczenia wykonywane z terapeutą to tylko niewielki element całego procesu terapeutycznego. W głównej mierze zabiegi wykonywane są również przez samego pacjenta. W ramach terapii, każda osoba dostaje zestaw czynności wraz z instrukcją jak je wykonywać samodzielnie. Kontrakt zawierany z pacjentem zobowiązuje go do stosowania metody i powtarzania ćwiczeń (zazwyczaj ok 10 minut dziennie) – to zapewnia trwałość efektów i skutecznie zapobiega nawrotom.
Certyfikowani terapeuci stosujący tą metodę przechodzą wieloetapowy kilkunastomiesięczny kurs zakończony egzaminem, dzięki czemu mamy pewność, że poziom wiedzy oraz umiejętności są odpowiednio rozwinięte, a proces diagnozy i leczenia będzie prowadzony zgodnie ze sztuką.