Fizjoterapia: Klucz do zdrowia i szybkiego powrotu do pełnej sprawności.

Tempo życia w naszych czasach jest zawrotne, a to często prowadzi do wielu problemów zdrowotnych takich jak kontuzje narządu ruchu, zespoły przeciążeniowe, niewydolność układu krążeniowego a nawet problemy neurologiczne. Kluczową rolę w przeciwdziałaniu tego typu problemom odgrywa fizjoterapia. Rehabilitacja, która uwzględnia holistyczne podejście do pacjenta pozwala na szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej oraz znacząco poprawia jakość życia. W tym artykule znajdziesz parę ważnych informacji w temacie rehabilitacji oraz zapoznasz się z szeregiem zabiegów, które oferuje Centrum Rehabilitacji Szpitala Eskulap w Bydgoszczy.

Fizjoterapia to dziedzina medycyny, która wykorzystuje, różne techniki takie jak terapia manualna, terapia ruchem, biofeedback czy fizykoterapia. A to wszystko w celu przywrócenia fizjologicznego ruchu, redukcji bólu i poprawy ogólnego stanu zdrowia. Zabiegi fizjoterapeutyczne są skierowane do osób, które doznały urazu lub przeszyły operację, jak i do tych, które borykaj się z przewlekłymi schorzeniami, jak ból pleców, dysfunkcje stawów, długotrwałe stany zapalne mięśni, stawów czy więzadeł.

Podstawowym celem rehabilitacji jest przywrócenie funkcji i fizjologicznej ruchomości poprzez poprawę siły mięśniowej, czucia głębokiego, elastyczności, równowagi oraz koordynacji ruchowej. Specjalista ds. fizjoterapii w Szpitalu Eskulap na pierwszym spotkaniu z pacjentem przeprowadza dokładny wywiad w celu oceny stanu pacjenta oraz określenia celów rehabilitacji. Brane pod uwagę są dotychczasowe badania, cała historia choroby, a także Twoje oczekiwania! Na tej podstawie tworzony jest indywidualny plan leczenia, który może obejmować zabiegi, takie jak:

1.Masaż terapeutyczny:

Poprzez manipulację tkanek miękkich, fizjoterapeuci rozluźniają napięte mięśnie, dzięki czemu poprawia się ukrwienie danej okolicy, a ból ustępuje.

2.Kinezyterapia:

Inaczej terapia ruchem, pacjenci są edukowaniu w zakresie ćwiczeń wzmacniających mięśnie bądź zwiększających ruchomość w stawach oraz poprawiających elastyczność.

3.Elektroterapia:

Stosowanie prądu w celu zmniejszenia bólu, redukcji stanów zapalanych, a przede wszystkim pobudzenia komórek do szybszej regeneracji.

4.Laseroterapia:

Zastosowanie skupionej wiązki światła w celu przyspieszenia procesu gojenia tkanek i zmniejszenia bólu.

5.Terapia manualna:

Wykorzystanie precyzyjnej manipulacji wykonywane najczęściej własnoręcznie przez fizjoterapeutę. Polega często na opracowaniu brzuśca mięśniowego, więzadeł oraz stawów.

Wskazania do fizjoterapii:

1.Uszkodzenia mięśniowo-szkieletowe:

Fizjoterapia jest często stosowana w przypadku urazów, kontuzji sportowych, złamań, skręceń czy zwichnięć. Pomaga w redukcji bólu, przywraca zakres ruchomości, wzmacnia mięśnie i poprawia funkcję stawów.

2.Problemy kręgosłupa: Osoby cierpiące na ból pleców, dyskopatię, wady postawy czy

zwyrodnienia kręgosłupa mogą skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Nasi terapeuci pomogą w zmniejszeniu bólu, poprawie postawy, wzmocnieniu mięśni grzbietu i poprawie

ogólnej ruchomości kręgosłupa, a także obręczy barkowej i miednicy.

3.Przewlekłe schorzenia:

Fizjoterapia może być również stosowana w przypadku przewlekłych schorzeń, takich jak reumatyzm, fibromialgia czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Pomaga w łagodzeniu bólu, redukcji stanów zapalnych, poprawie funkcjonalności stawów i ogólnej poprawie jakości życia.

4.Rehabilitacja po operacjach:

Po operacjach ortopedycznych, takich jak endoprotezoplastyka stawu, rekonstrukcja więzadeł czy po zabiegach kręgosłupa, fizjoterapia odgrywa kluczową rolę w przywróceniu zakresu ruchu i wzmocnieniu mięśni oraz powrocie do pełnej sprawności fizycznej.

5.Usprawnianie po udarze mózgu:

Fizjoterapia jest ważnym elementem rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu. Pomaga w reedukacji chodu, koordynacji ruchowej, poprawie czucia głębokiego, jak i wzmocnieniu osłabionych mięśni.

Zachowanie szczególnej ostrożności i przeciwwskazania do fizjoterapii:

1. Infekcje skórne:

W przypadku aktywnych infekcji skórnych, takich jak ropnie czy grzybica, fizjoterapia może być tymczasowo przeciwwskazana, aby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji. Pamiętaj, że niektóre infekcje traktowane są jedynie jako lokalne przeciwwskazanie.

2.Ciężkie schorzenia układu sercowo-naczyniowego:

W niektórych przypadkach, w szczególności przy ciężkich schorzeniach serca czy układu krążenia, fizjoterapia może wymagać ostrożnego monitorowania i dostosowania do indywidualnych możliwości pacjenta.

3. Nowotwory złośliwe:

Fizjoterapia może być przeciwwskazana u pacjentów z zaawansowanymi nowotworami złośliwymi, szczególnie w obszarach, które są bezpośrednio dotknięte przez nowotwór.

Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek jest unikalny, dlatego przed rozpoczęciem fizjoterapii zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Specjaliści ze Szpitala Eskulap w Bydgoszczy posiadają duże doświadczenie i szeroki zakres zabiegów, co pozwala im dostosować terapię do indywidualnych potrzeb i warunków pacjenta.

W Szpitalu Eskulap w Bydgoszczy znajdziesz doświadczonych fizjoterapeutów, posiadających nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również praktyczne umiejętności, które pozwalają im skutecznie pomagać pacjentom. W Szpitalu Eskulap pacjenci mają dostęp do najnowocześniejszych technik fizjoterapeutycznych, a także do profesjonalnego personelu medycznego, który zapewnia kompleksową opiekę na każdym etapie rehabilitacji. Bez względu na rodzaj urazu czy schorzenia, kadra Szpitala Eskulap w Bydgoszczy jest gotowa pomóc pacjentom odzyskać pełną sprawność fizyczną i cieszyć się zdrowym i aktywnym życiem.

Jeśli szukasz wysokiej jakości, opartej na doświadczeniu i zróżnicowanej ofercie zabiegów, to rehabilitacja Szpitala Eskulap w Bydgoszczy jest słusznym wyborem. Nie zwlekaj, skonsultuj się z nami i rozpocznij swoją drogę do zdrowia i sprawności już dziś!