Cykloergometry

Cykloergometr to jedno z najczęściej stosowanych urządzeń do ćwiczeń i rehabilitacji. Można korzystać z nich zarówno w domu, na siłowni oraz w profesjonalnych gabinetach fizjoterapii pod okiem wykwalifikowanych specjalistów.

Aby trening był efektywny, musimy ustalić odpowiednie parametry do naszych własnych możliwości. Aby to zrobić, należy ustalić maksymalne tętno, które będzie wyznacznikiem kolejnych stref aktywności.

Wyznaczamy 5 stref treningowych:

a) strefa niska (bardzo lekka) – przedział 50-60% tętna maksymalnego – ćwiczenia w tej strefie pomagają regenerować organizm, działają odstresowująco i pomagają utrzymać kondycje. Zalecane są przede wszystkim profilaktycznie  osobom prowadzącym zdrowy tryb życia.

b) strefa lekka – od 60-70% tętna maksymalnego – na tym poziomie ćwiczenia podnoszą ogólną wytrzymałość. Również w tej strefie spalamy najwięcej tkanki tłuszczowej – ćwiczenia polecane są osobom z otyłością lub nadwagą.

c) strefa umiarkowana  – 70%-80% maksymalnego tętna – poprawa wytrzymałości tlenowej i spalanie tłuszczu, jednak proces redukcji tkanki tłuszczowej nie jest tak efektywny jak w strefie lekkiej

 

d) strefa dużego obciążenia – tętno maksymalne na poziomie 80-90% – ćwiczenia w tej strefie układane są z myślą o sportowcach oraz osobach sprawnych, które chcą podnieść wydolność organizmu i zwiększyć masę mięśniową. W tym wariancie tkanki tłuszczowej nie ubywa

e) strefa maksymalnego obciążenia –  90-100% tętna maksymalnego – ćwiczenia przy maksymalnym obciążeniu dla profesjonalistów pragnących zwiększyć swoją wydolność, szybkość i wytrzymałość

Aby trening dał odpowiednie rezultaty potrzebujemy nie tylko precyzyjnie dopasowanego cyklu ćwiczeń, ale również odpowiedniego sprzętu na którym będą one wykonywane. W naszej placówce korzystamy z rozwiązań najwyższej klasy, które powodują, że treningi stają się maksymalnie efektywne a wyniki są zgodne z oczekiwaniami.

Zobacz również:

Cykloergometr rehabilitacyjny – czytaj więcej…

Cykloergometr dla rąk i nóg –  czytaj więcej…

Ergometr eliptyczny –  czytaj więcej…

Stepery czytaj więcej…

Rowery stacjonarne czytaj więcej…

 

Call Now Button
T
Centrum Rehabilitacji Eskulap