Rehabilitacja w bólach kręgosłupa

Odczuwanie bólu pleców ogranicza sprawność fizyczną, co przyczynia się do zmniejszenia zakresu możliwości ruchowych. Za zniesienie dolegliwości bólowych, a tym samym przywrócenie pełnej mobilności organizmu, odpowiada rehabilitacja kręgosłupa. Jej działania koncentrują się na cofnięciu powstałych zmian oraz na jak najszybszym powrocie do samodzielnego funkcjonowania. Zaleca się ją między innymi po urazach i operacjach, ale również w przypadkach dyskopatii. Ponadto rehabilitacja kręgosłupa może być wsparciem w procesie leczenia zmian zwyrodnieniowych. W zależności od rodzaju schorzenia stosowane są różne jej rodzaje. Harmonogram ćwiczeń i zabiegów jest dostosowywany zawsze na podstawie diagnozy.

Informacje podstawowe

Program obejmuje leczenie pacjentów ze schorzeniami kręgosłupa za pomocą innowacyjnych metod oraz profilaktykę zapobiegającą nawrotowi dolegliwości bólowych.

Bóle kręgosłupa, z którymi człowiek zmaga się od czasów starożytnych leczone coraz doskonalszymi metodami operacyjnymi, stanowią nadal istotny problem społeczny. Bóle krzyża i karku dotykają ogromnej grupy ludzi, bez względu na wiek i aktywność zawodową.

rehabilitacja pleców i kręgosłupa

Najczęstsze przyczyny

Dolegliwości bólowe kręgosłupa dotyczą niemal 90% wszystkich ludzi. Przewlekły stres, nieprawidłowa pozycja siedząca w czasie wielu godzin pracy,  nieergonomiczne wykonywanie czynności dnia codziennego czy nawet uprawianie sportu  w sposób nieprawidłowy mogą doprowadzić do powstania bólów kręgosłupa, często bardzo przykrych w skutkach i uniemożliwiających normalne funkcjonowanie.

To jak sobie radzimy ze stresem i jakie czynności wykonujemy na co dzień, definiują naszą postawę. Jeśli są one regularnie powtarzane w sposób nieergonomiczny, z czasem nasz organizm zaczyna na nie reagować i dostosowywać się do nich, co skutkuje szeregiem schorzeń. Wypadniecie dysku, wzomożone napięcie mięśniowe, rwa kulszowa czy tzw. korzonki – często słyszymy te diagnozy u osób znajomych lub rodziny – mogą one dotyczyć każdego z nas.

Precyzyjne określenie faktycznej przyczyny dolegliwości jest kluczem do sukcesu terapeutycznego – stosowanie nowoczesnych unikalnych w skali kraju metod analitycznych w naszej placówce połączonych z bogatym doświadczeniem naszych terapeutów to najlepsza gwarancja skuteczności.

Jak leczymy?

Aby organizm pacjenta wrócił do stanu, w którym wszystkie jego składowe będą funkcjonowały prawidłowo, wykorzystujemy szereg nowoczesnych urządzeń dających w połączeniu z metodami manualnymi zaskakująco szybki efekt terapeutyczny.

Dla pacjentów tego programu przewidujemy m.in.

  • diagnostykę i trening kręgosłupa z użyciem biofeedbacku
  • metody terapeutyczne wg. McKenziego, Kinesiotaping, Kinetic Control, Cyriax oraz terapii powięziowej
  • zastosowanie stołu trakcyjnego dla kręgosłupa i ćwiczenia w podwieszeniu
  • fizykoterapię m.in. fala uderzeniowa, głęboka stymulacja elektromagnetyczna, laser wysokoenergetyczny (HILT) czy zabiegi w kriokomorze

Nie zapominamy również o edukacji, każdy z naszych pacjntów otrzymuje indywidualnie opracowany zestaw ćwiczeń, które regularnie wykonywane w trakcie oraz po zakończeniu terapii utrwalają jej rezultat i zapobiegają nawrotom dolegliwości bólowych. W ramach kompleksowej opieki pomagamy również w planowaniu przyjaznego dla kręgosłupa środowiska pracy.

Zobacz również

Call Now Button
T
Centrum Rehabilitacji Eskulap